A nyár a pihenés, az utazás időszaka. Induljunk hát mi is gondolatban messzi tájakra!
Előtte időzzünk el egy kérdés erejéig a régmúltban: milyen szép vitézi legenda kapcsolódik a Jász Múzeumban őrzött, díszesen faragott, elefántcsontból készült Lehel kürtjéhez?
„955-ben, ... uralkodása alatt történt, hogy a magyarok Németországot erősen feldúlták, de amikor ... városához értek, ott erős ellenállásra találtak. A város melletti ... vívott véres csatában a németek a magyarokat megszorították, egy részüket kegyetlenül legyilkolták, másokat pedig fogságba vetettek. Itt esett fogságba a kalandozó magyarok két vezére, ..., akiket mindjárt a császár elé vittek. A császár azt mondta nekik: – Válasszatok magatoknak olyan halált, amilyent akartok. Lehel erre így felelt: ... Odavitték a kürtjét, ő pedig mielőtt belefújt volna, közelebb lépett a császárhoz, és ... Lehel ekkor így szólt: – Előttem jársz és szolgám leszel a másvilágon! A régi magyaroknak ugyanis az volt a hite, hogy akiket az életük folyamán megölnek, azok a másvilágon nekik szolgálni tartoznak.”
Ha a betűket olyan sorrendbe rakod össze, ahogyan a hozzájuk tartozó kifejezések beleillenek a szövegrészletbe, akkor megtudod, az elefánt melyik testrészét ismerjük elefántcsontként?
Y. Lech-mező A. A kürttel olyan erősen homlokon vágta, hogy az azonnal meghalt.G. AugsburgA. I. KonrádR. „Hozzátok ide kürtömet, előbb megfúvom, aztán válaszolok.”A. Lehel és Bulcsú
Mi a különbség az afrikai és az ázsiai (indiai) elefánt ezen testrésze között?
Az elefántcsont már régen is igen nagy népszerűségnek örvendett a szoborkészítők között, mivel tömör, kemény, de mégis jól fűrészelhető, faragható, véshető, csiszolható. Mára azonban az elefántok számának drasztikus csökkenése miatt tilos az elefántcsontból vagy az állat más testrészéből készült termékek behozatala.
Figyeld meg az alábbi diagramokon, hogyan alakult az afrikai és az indiai elefántok egyedszáma az 1900-as évek elejétől napjainkig!
Vajon mi az oka ennek?
A növényi eredetű táplálék fogyatkozása az oka.
A nagymértékű állománycsökkenés a szélsőséges időjárás következménye.
Rendezd növekvő sorrendbe testtömegük alapján az alábbi állatokat!
a. kétpúpú teve b. zebra c. zsiráf d. gepárd
Megfelel-e ez a sorrend annak, amit a vemhességi idejük szerint szintén növekvő sorrendben állítanál fel?
A gepárdot 100 km/óra sebességével méltán nevezhetjük a szavanna leggyorsabb ragadozójának.
Milyen hosszú távon tudja tartani ezt a gyorsaságot?
akár 30 km-en át
1 km-en át, majd lassítva még egyszer ennyit bír
Melyik növény latin nevének jelentése: az istenek eledele? Válaszd ki a fotók közül!
Hogyan hozható összefüggésbe ez a növény a banánlevelekkel?
Hogyan készítsünk kakaót?
Az alábbiak közül melyik növényt nevezték „a nyelv fűszerének”?
Milyen kapcsolatba hozható ez a fűszer a jelenleg Indonéziához tartozó Amboyna (ma Ambon) szigetével?
Ez az a sziget, ahonnan egy spanyol vitorlás hajó néhány matróza partra szállt, és jókora mennyiségű magot lopott.
Innen származik az az ember, aki először Európába hozta.
Mit látsz a képen?
Amikor 1492-ben Kolumbusz Dominikában partra szállt, egy bennszülött főnöknek szép borostyán nyakláncot adományozott. Ma Dominika a világ egyik legnagyobb borostyánexportőre.
Valójában mi a borostyán?
Relációanalízis
A borostyánba zárt élőlények részeiből a tudósok meghatározhatják a régen élt növény- és állatvilág egyes fajait, mert a borostyán kitűnő állapotban képes megőrizni a még képlékeny állapotában beleragadt kisebb élőlényeket vagy azok részeit.
Mit gondolsz, melyik érdekes foglalkozás létezik(ett) valóban?
1. Vaníliaszagoló: egy különös foglalkozás neve, melynek során az ezzel foglalkozó ember a vanília feldolgozási folyamatának végén ellenőrzi a minőséget.
2. Prérikutya-szippantó: a San Juan-hegység lábánál döcögő, traktorszerű jármű vezetője a földet kémleli. Ahogy felbukkan az első barna, szőrös fej valamelyik lyukból, előkerül a leginkább egy gigantikus porszívóra hasonlító szerkezet. A cső bekerül a lyukba, a szerkezet felmordul, a szippantó beindul és néhány másodperc múlva egy kis prérikutya pislog ijedten a tartályban.
3. Professzionális olívaolaj-ízlelő: az olívaolaj vizsgálata során az ízlelő kis mennyiségű olívaolajat vesz a szájába, majd hosszabb ideig ott tartja, miközben szakmai tudása és gyakorlata alapján meghatározza az olaj különböző jellemzőit.
4. Nyírfavízcsapoló: Oroszországban, Finnországban az élő nyírfákat megcsapolják, és üzemi méretekben gyűjtik a nyírlevet. Az édes nedvet frissen vagy erjesztve fogyasztják.
Ha megfejted a keresztrejtvényt, egy ország nevét kapod. Kérdéseink is erre vonatkoznak. (A kétjegyű betűket egy négyzetbe írd!)
1. Hogyan szaporodik a kacsacsőrű emlős?2. Ebből az országból származó mirtuszféle, igen gyors növekedésű fa. A leveléből nyert olaj a legtöbbet használt gyógyító illóolaj.3. A kenguru egész élete során ..., ezért az öreg hímek néha igen nagy méretűvé válnak.4. A kétpúpú tevét nevezzük így.5. Picike madár, amely akár 100 km/h sebességgel is tud repülni, és még ekkora sebességnél is képes megállni „fékút” nélkül.6. Az egyetlen nagymacskaféle, amelynek a háziasításával foglalkoztak, és amely akár 110 km/h sebességgel is tud rövid távon futni. 7. Melyik vegyület feldolgozását teszi hatékonyabbá szervezetünkben a banán egyik enzime, amelynek köszönhetően fogyasztása jótékony hatást fejt ki az agyműködésre? 8. Melyik az az állat, amelynek a nyaka felső részén található „csodarece” megakadályozza, hogy amikor iszik, a vér a fejébe tóduljon, s felszökjön a vérnyomása? 9. Itt honos emlősállat, legközelebbi élő rokona a vombat. Napi 20 órát is alszik a faágakon, felébredve igen egyoldalúan táplálkozik.
Remélem, sikerült a keresztrejtvényt megfejtened. Kérdésem: az ország címerállata sokunk kedvence.
Hogyan figyelmeztetik egymást a veszélyre?