Kiről van szó? V. Károly spanyol király szolgálatába szegődve indult el az öt hajóból álló flottájával, hogy megvalósítsa nagy tervét: megkeresni az új utat a Fűszer-szigetekhez. A dél-nyugati átjárót megtalálva ezután olcsóbban, könnyebben és gyorsabban tudták szállítani a fahéjat, a tömjént és a borsot.
Ki volt az az amerikai származású kutató, aki 18 évet töltött el a jégvilágban? Egyik észak-grönlandi útjára elvitte várandós feleségét is, aki ott szülte meg első lányukat, Marie-t. Legnagyobb jelentőségű felfedezésének 100. évfordulóját 2009. április 6-án ünnepeljük.
„A parton meztelen bennszülötteket pillantottunk meg. A Nina kapitányának és fivérének kíséretében felfegyverzett csónakon kiszálltam a szárazföldre. Ott kibontottam a királyi lobogót, közben a két kapitány egy-egy zöldkeresztes zászlót lobogtatott.” Kinek a naplójából való az idézet?
Tanulmányozd az atlaszodat! Földünk mely részét nagyítottuk ki? Az itt található országokra kell ráismerned a jellemzők alapján. Írd a felismert ország betűjelét a válasz helyére! A következő 3 feladatot ez alapján tudod megoldani.
A mohamedán „világvallás” központja, területének közel 60 %-a terméketlen. Közlekedése fejletlen, kivéve azt az autóutat, amely a zarándokforgalmat szolgálja.
Régebbi nevén Perzsia. A perzsa szőnyeg hazája, mely kézi csomózási technikájáról, jellegzetes mintázatáról és színvilágáról ismerhető fel.
Az ország mai fővárosa az egykori színhelye az Ezeregyéjszaka meséinek.
Vágd ki és rakd össze a képeket! Megkapod annak a „létesítménynek” a fotóját, amit a világ 100 csodája között tartanak számon. Következő 3 kérdésünk ehhez kapcsolódik.
Hol található a földrajzi hely?
Mely ország fennhatósága alá tartozik 1888 óta?
Ki fedezte fel a „Világ köldökének” is nevezett helyet?
Ki volt az a régész és antropológus, aki rekonstruált vitorlával felszerelt fa tutajával, a Kon-Tikivel és nádcsónakjával, a Ra II-vel bebizonyította, hogy a korai civilizációk is képesek voltak a tengeren nagyobb távolságokra eljutni akár kőkorszaki tecnnikával is?
A bumeráng „életkorát” negyvenezer évre becsülik. Eredetileg fegyverként szolgált, később sportszer lett belőle. Egy ország nemzeti sportjává és jelképévé vált. Melyik ez az ország?
Északnyugat-Ausztráliában él a baobab fa, melyet életfának vagy majomkenyérfának is hívnak. Mi nem igaz az alábbi állítások közül?