A magyarság őstörténete a magyar történelem leghosszabb szakasza, amelyből nagyon kevés írásos emlék maradt fenn. „Hol kezdődik a magyar történelem? Amikor ezt a kérdést vizsgálják a kutatók, úgy tesznek, mintha egy hosszú úton egy vékony fonál segítségével visszafelé mennének az időben. A fonál néha nagyon vékonnyá válik, néha elszakad, de a végén mégiscsak gombolyaggá tekeredik fel" – olvasható Horváth Andrea és Horváth Levente Attila Történelem 5. Az őskor és az ókor története (Mozaik Kiadó, Szeged 2005.) című könyvében. Ahhoz, hogy ezt a képzeletbeli gombolyagot fel tudjuk tekerni, segítségül kell hívni a történelem segédtudományait. Sokat elárul eleinkről a magyar monda- és mesevilág is.Ez a feladatsor a magyarság történetének kezdeti szakaszáról szóló mondák, mesék és más történeti források anyagára épül. A megoldáshoz tehát szükség van ezek ismeretére.
A magyarság eredetének kutatásával több tudós, régész, nyelvész is foglalkozott. Mondáink nem tudományos alapokon nyugszanak, de izgalmas magyarázatot adnak a magyar nép származásáról.
Melyik irodalmi alkotás NEM a magyarok eredetéről, történelméről szól?
A Rege a csodaszarvasról című epizód Arany János mely művének a része?
Rímkereső. Melyik szókapcsolat hiányzik az alábbi idézetből?
„Száll a madár ágrul ágra, Száll az ének ...”
A Képes krónikában olvasható A fehér ló mondája, mely szerint a magyarok megvásárolták Magyarország földjét.
A monda szerint kitől „vették meg” eleink a Kárpát-medencét?
A monda szerint mi NEM volt Magyarország földjének, vizének, füvének az ára?
A magyarság hitvilágában fontos szerepe volt a táltosnak, illetve sámánnak.
Ki NEM lehetett sámán az ősmagyarok hite szerint?
Mi NEM tartozott a sámán felszereléséhez?
A magyar népmesék eleink hitvilágát őrzik. Ennek szép példája a Fehérlófia című mese. Milyen mesebeli lény szerepel a történetben?
A mondák és mesék mellett néhány írott forrás is fennmaradt.
Melyik NEM a magyar történelem legkorábbi írott forrásainak egyike?
Melyik történelmi forrásmunkában olvasható a következő mondat: „A türkök hét törzsből állottak, de sem saját, sem idegen fejedelem felettük soha nem volt...”?
Anonymus regényes elbeszélést írt őseink életéről, vándorlásáról és a honfoglalásról A magyarok cselekedetei címmel.
Mi a mű eredeti latin címe?
Anonymus mellett másokat is foglalkoztatott, írásra ihletett a magyarok ősi múltja, a hunok élete, Attila király hatalma és hirtelen halála.
Ki és melyik regényében írt erről a korról?