110 évvel ezelőtt tört ki az I. világháború. Az idei döntős feladatsorunk ehhez az időszakhoz kapcsolódik.
Az I. világháború kitörése – Az 1914. június 28-ai szarajevói merényletet követő ultimátum letelte után viharos gyorsasággal megtörténtek a kölcsönös hadüzenetek a szemben álló szövetségek országai között. A világháborúba később mindkét oldalhoz további államok csatlakoztak.
(A térképen a háború előtti Európa látható.)
Válaszd ki, hogy melyik állítás hamis!
A világháborúban részt vevő államok és uralkodóik – Párosíts!
1. V. György 2. II. Miklós 3. II. Vilmos 4. I. Péter
a) szerb király b) brit király c) orosz cár d) német császár
Egy nagy történelmi múltra visszatekintő ország számára éppen a központi hatalmak keleti fronton elért sikerei teremtették meg a lehetőséget, hogy hosszú megszállás után – már a háború alatt – újrakezdje szuverenitásának kiépítését. Végül – 123 év után – 1918-ban nyerte vissza független államiságát.
Melyik ez az ország?
Az I. világháború olasz frontja – 1915. május 23-án az Olasz Királyság hadat üzent az Osztrák–Magyar Monarchiának. Az osztrák katonai vezetés a hegyi harcokba magyar csapatokat rendelt, hogy megakadályozza az olaszok esetleges kommunikációs befolyását. A hegyi harcokban járatlan alföldi katonák óriási veszteségeket szenvedtek.
Melyik csatahely neve szerepel az alábbi katonadalban?
Kimegyek a ... harctérre,Feltekintek a csillagos nagy égre.Csillagos ég, merre van a magyar hazám,Merre sirat engem az édesanyám?
Az I. világháború Ázsiában, a tengereken és a gyarmatokon – A világháború kezdetén a német gyarmatokat és támaszpontokat megtámadták az antantcsapatok és szövetségeseik. A védelemnek nem volt esélye, ugyanis az angol tengeri blokád megakadályozta mind az emberi haderők, mind a katonai utánpótlás lehetőségét. A Török Szultánság harcba lépésével növekedett a frontvonalak száma. Ám ez a hadműveleti terület nem eredményezett sikert, kivéve a Gallipoli-félsziget (Dardanellák) védelmét.
Melyik antantsereg szenvedett itt katasztrofális vereséget?
A háború borzalmai közt is születtek anekdoták. Ezekből vettünk egyet:
Egy úr elragadtatva szól oda a másiknak a kávéházban:– Naccerü! Naccerü! A németek győznek Nyugaton, a Monarchia győz Keleten! A hármas szövetség Nyugaton ütlegel, Keleten ütlegel, mindenütt ütlegel!– És mi van délen? Mit csinál az olasz?– Az olasz? Semlegel.
Mikor hangzott el a fenti párbeszéd?
Írd a sorok végére a helyes számot, majd add össze őket!
Az országokat tömörítő szövetségek száma A háború alatt megkoronázott magyar király uralkodói sorszámaA Párizs környékén megalkotott békeszerződések számaEnnyi kontinensen zajlott a háború
Mivel párosítanád a megoldásul kapott számot?
A balkáni front összeomlása – Louis Franchet de Esperey tábornok nem tekintette érvényesnek az 1918. november 3-i fegyverszünetet, s a szerb és román támogatásban bízva tovább vezette a csapatait. 1918. november 13-án, Belgrádban kötött fegyverszünetet a Magyar Királyság miniszterelnökével, Károlyi Mihállyal.
A balkáni front összeomlása melyik város szerb, francia, román megszállásával nem járt a felsoroltak közül?
A nyugati front összeomlása – Az amerikai expedíciós hadsereg együttműködött az ismét partra szálló angolokkal. A franciák a gyarmati katonákkal növelték a létszámukat. Az antant hadigazdaság sikeres működése a haditechnika fölényével járt: a harckocsik mellett a légi fölény jelentkezett. A blokád következtében nemcsak a központi hatalmak hadigazdasága omlott össze, hanem az életszínvonal is drasztikusan esett. A nehézségeket fokozta, hogy nemcsak helyi felkelések és sztrájkok nehezítették a helyzetet, hanem katonai lázadások is történtek.
Melyik német kikötőben indult a matrózlázadás?
A háború alatt a Monarchia addig jól működő gazdasági egysége kezdett szétesni az erőforrások kimerülése, a hadi gazdálkodás bevezetése miatt. A gazdaság teljes egésze a hadseregnek termelt.
Milyen lépésekkel próbálta a Monarchia megvédeni a gazdaságot? Jelöld be az igaz állításokat!
1. Leállította a külföldi tartozások kifizetését.2. Hadikölcsön-kötvényeket bocsátott ki a rendkívüli kiadások fedezésére.3. Óriási katonai megrendeléseket adott az iparnak.4. A feudális eredetű nagybirtokrendszert felbontotta.5. A nők munkába állításával megszüntette a munkanélküliséget.6. Az élelmiszer-ellátás megszervezéseként maximálta az árakat, bevezette a jegyrendszert.
A hadifoglyokról – Oroszországban a polgárháború és a szocialista forradalom kitörése azt eredményezte, hogy a katonai tapasztalatokkal rendelkező hadifoglyokat rávették arra, hogy harcoljanak.
Melyik nemzetiség érte el, hogy oroszországi harcai révén a párizsi békeszerződésekben előnyhöz jutott?
Horthy Miklós ellentengernagy melyik lépése volt az, ami nem a világháború alatt történt?