Fejtsd meg a rejtvényt! Az azonos számok azonos betűket jelölnek.
a. Mesterséges elemi szén.
9
2
10
11
b. Ásványi szénfajta, széntartalma 94–98%.
c. Szénfajta, üreges felszínén anyagok részecskéinek megkötésére képes. (2 szó)
d. Az élő szervezetek egyik legfontosabb szerves anyaga, az élőlények szöveteinek egyik alkotórésze.
Megoldás:
Melyik állítás igaz a megoldásként kapott változásra?
Ebben a feladatban különböző molekulákat vizsgálunk. Döntsd el, hogy a bal oldali oszlop molekuláihoz a jobb oldali oszlop melyik információja tartozik! Figyelj, mert egy információ több molekulához is tartozhat, de van, amelyik csak egyhez!
Keresd meg és jelöld be a helyes megoldást tartalmazó sort!
A körülöttünk lévő anyagok állandóan változnak, átalakulnak. Ezek a változások lehetnek fizikaiak és kémiaiak is.
Az alábbi, kémiai változással kapcsolatos állítások közül jelöld meg a hamisat!
Relációanalízis – Olvasd el figyelmesen az alábbi mondatot! Elemezd a tagmondatait (állítás és indoklás), és döntsd el, hogy igazak-e! Ha igaz mindkettő, akkor vizsgáld meg azt is, hogy közöttük van-e összefüggés!
Az erőművekből, gyárakból kikerülő hűtővíz károsan hat a folyóvíz élővilágára, mert a folyóvízbe kerülő hidegebb víz felgyorsítja az eutrofizáció folyamatát.
Az állítás igaz, indoklás igaz, és nincs közöttük összefüggés.
Az állítás hamis, az indoklás igaz.
Keresd meg a helyes választ minden sorban, majd a jó választ jelölő betűket helyes sorrendbe illesztve 2 elem vegyjelét kapod meg!
a) 2 mol MgCl2-ban az anionok száma: K: 12 · 1023 M: 6 · 1023 A: 2,4 · 1024
b) 1 db 146 C-atomban lévő nukleonok száma: M: 14 R: 26 E: 20
c) 72 g metán anyagmennyisége: C: 4,5 mol D: 6 mol R: 2 mol
d) 15 · 1023 db oxigénmolekula tömege: R: 40 g S: 20 g G: 80 g
Melyik állítás igaz mindkét elemre? Jelöld!
Kísérletek oldatokkal – Az A kémcsőben desztillált víz, a B kémcsőben jódos víz, a C kémcsőben benzin van. Ezekből kettőt-kettőt kiválasztunk, és öntünk belőlük egy-egy ujjnyit üres kémcsövekbe. Az így kapott rendszereket megfigyeljük, majd összerázzuk a kémcsövek tartalmát. Ekkor is megfigyeléseket teszünk.
A kísérletek tapasztalataival és azok magyarázatával kapcsolatban állításokat fogalmaztunk meg. Keresd meg az összes igaz állítást!
1. Az A és B kémcső összeöntése után halványsárga színű oldatot kaptunk. 2. Az A és C kémcső összeöntésekor színtelen oldatot kaptunk, melyben az oldott anyag a benzin. 3. A B és C kémcső tartalmának összeöntése után határfelületet látunk, mert a jódos víz és a benzin nem keveredik egymással. 4. A B és C kémcső tartalmának összerázása után is határfelületet látunk: alul helyezkedik el a színtelenné vált vizes rész, felül pedig a színessé vált benzines rész.5. A B és C kémcső tartalmának összerázása után is határfelületet látunk: alul helyezkedik el a halványsárga jódos víz, felül pedig a színtelen benzin.
Különböző anyagokat bizonyos tulajdonságaik alapján rendszereztünk, majd erről készítettünk egy halmazábrát. A rendszerezéskor azonban egyes anyagok sorszámát a halmazábra nem megfelelő részébe írtuk.
Keresd meg az összes rossz helyre került anyag sorszámát, majd jelöld be az azokat tartalmazó megoldást! (A hidrogéntartalmú anyagok halmazában az anyagok a hidrogént szabad és/vagy kötött állapotban is tartalmazhatják.)
1. kőolaj 2. földgáz 3. jódgőz 4. desztillált víz 5. durranógáz 6. hipermangán 7. metán 8. vas-szulfid 9. biogáz 10. szén-dioxid
Állításokat fogalmaztunk meg a hidrogén-kloriddal és a nátrium-kloriddal kapcsolatban.
Párosíts, majd jelöld meg a helyes betűket tartalmazó sort!
A, a hidrogén-kloridra jellemzőB, a nátrium-kloridra jellemzőC, mindkettőre jellemzőD, egyikre sem jellemző