A természetben az élőlények nem elszigetelten, magányosan élnek, hanem életközösségeket alkotnak. Az életközösségek élőlényei egymással és élettelen környezetükkel is kölcsönhatásban vannak.
Döntsd el az alábbi állításokról, hogy melyik igaz és melyik hamis!
1. Az életközösségekben az anyagforgalom és energiaáramlás elválaszthatatlan egymástól.2. Az Egyenlítőtől a sarkok felé haladva nő a pingvinfajok testtömege.3. A táplálkozási piramis csúcsa felé haladva nő az egyedszám.4. Ha az alapvető életfeltételek korlátozottak, versengés alakul ki az életközösségen belül.
H, I, I, I
I, H, H, H
I, H, H, I
I, H, I, I
Fejtsd meg a rejtvényt!1. Az óriásfák tövén kinövő lemezes képződmények...gyökerek2. A bálnák szájpadlásáról lenyúló, rojtos szélű szarulemez3. Az élőlényekre ténylegesen ható külső tényezők összessége4. A szivacsok testfelületének apró nyílása5. A broméliák és az esőerdő fáinak együttélési kapcsolata (kölcsönhatása)6. A kemény lombú erdők kiírtása után létrejött örökzöld bozótos7. Zsírszerű anyag, ha egyik típusából túl sok van a vérben, az érelmeszesedés kialakulásához vezethet8. A csalánozók helyhez kötött, tömlőszerű életalakja (az alak szóval együtt)
A felsorolt élőlények közül melyikre igaz ez az életmód?
fehér fagyöngy
Egy új kutatás szerint azok az emlősök, amelyek csapatokban élnek, általánosságban véve hosszabb életűek, mint a magányosak.
Az alábbi állatok közül melyik él jelenleg Ausztráliában?
Döntsd el, hogy melyik annak az éghajlatnak a diagramja, amelynek területén lévő életközösségből a legtöbb fajt soroltuk fel!
1. pókbangó, 2. baobabfa, 3. libanoni cédrus, 4. zöld leguán, 5. nemes babér, 6. villásszarvú antilop, 7. elefántfű, 8. krisztustövis, 9. datolyapálma, 10. muflon,11. pöttyös gekkó, 12. levendula, 13. eukaliptusz, 14. európai kaméleon
Egy-egy élőhelyen belül igen sokféle népesség él együtt: növények, állatok, gombák, amelyek egymással különböző kapcsolatokban vannak.
Melyik kapcsolat hibás az alábbiak közül?
Párosítsd a táplálkozási szinteket az alábbi állításokkal!
1) Belőlük élnek a fogyasztók2) Az életközösségben a többi táplálkozási szinthez képest a legkisebb az egyedszámuk3) Biztosítják az anyagok körforgását 4) Növényevők szerves anyagait hasznosítják5) A mezei nyúl ennek a szintnek a tagja
A-3, B-1, C-2, D-4, E-5
A-3, B-1, C-5, D-4, E-2
A-3, B-4, C-1, D-2, E-5
Csoportosítsd az alábbi állításokat a következők szerint: A. lombhullató erdő, B. fenyőerdő és C. trópusi esőerdő!
1. Viaszos, nagy felületűek a középső és az alsó szint fáinak a levelei2. Fái zömmel lombhullatók3. Fái akár 60 m-nél is magasabbak lehetnek4. Faji összetétele viszonylag állandó5. Lombkoronája állandóan zárt6. A forró övezet életközössége7. Élőlényeik térbeli elrendeződését az élő és élettelen környezeti tényezők együttesen befolyásolják
A: 2.; 4.; 5.B: 4.; 6.C: 1.; 3.; 4.; 7.
A: 2.; 4.; 7.B: 4.; 5.; 7.C: 1.; 3.; 4.; 5.; 6.; 7.
A: 2.; 5.; 7.B: 4.; 3.; 6.; 7.C: 1.; 3.; 4.; 6.; 7.
A: 1.; 2.; 4.; 7.B: 4.; 5.; 6.C: 1.; 3.; 6.; 7.
Melyik párosítás (ok-okozat) helyes?
A légkörben lévő kén-dioxid és nitrogén-oxidok reakcióba lépnek a levegő páratartalmával
a)b)1. specialista indikátor2. nitrogén-dioxiddal kén-dioxiddal3. szűktűrésűek tágtűrésűek4. asztalközösségéből együttélésébőlEgészítsd ki az alábbi szöveget!A zuzmók jelenléte vagy hiánya egy területen jelzi a levegőszennyeződés mértékét, ezért 1. ... élőlényeknek nevezzük. A zuzmók nagyon érzékenyek a levegő 2. ... való szennyezettségére. Az ilyen élőlények az adott környezeti tényezőre nézve 3. ... A zuzmók moszatok és főként tömlősgombák 4. ... kialakult szervezetek.
Mennyiségi összehasonlítás "A" a > b; "B" a < b; "C" a közel egyenlő b-vel
1. a) A páratartalom mennyisége a lombhullató erdő gyepszintjén b) A páratartalom mennyisége a lombhullató erdő cserjeszintjén2. a) A fény mennyisége a bükkerdő alján nyáron b) A fény mennyisége a tölgyerdő alján nyáron3. a) A füves szavanna talajának tápanyagtartalma b) A tajga talajának tápanyagtartalma4. a) A plankton mennyisége hideg tengerekben b) A plankton mennyisége meleg tengerekben
Az alábbiak közül melyik tényező a legalapvetőbb az életközösségek fennmaradása szempontjából?
Földünk felszínének egyre nagyobb területét hódítják meg a települések, ipari és mezőgazdasági területek. Mi nem igaz az így kialakult mesterséges életközösségre?
Faji összetételét az ember szabályozza.
Fajokban szegényebb, mint a természetes életközösség.
Az anyagáramlás zavartalan a táplálkozási szintek között.
Faji összetétele évről évre változhat.