
Beszámoló a XVI. Öveges József Országos Fizikaversenyről

XVI. Öveges József Országos Fizikaverseny döntőjét ebben az évben már harmadik alkalommal a győri Kazinczy Ferenc Gimnáziumban rendezte meg az ELFT Általános Iskolai Szakcsoportja. Jelentős szerepet vállaltak ebben, mint társrendezők: Győr-Moson-Sopron Megye Közgyűlése, Győr Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala, Győr-Moson-Sopron Megye Pedagógiai Intézete, a Révai Miklós Gimnázium és a Kazinczy Ferenc Gimnázium.
Az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportja a 2005/2006-os tanévben 16. alkalommal rendezett országos fizikaversenyt a 14 éves tanulók számára. Ez a verseny az első igazi alkalom arra, hogy a korosztály fizika iránt érdeklődő, tehetséges tanulói országos szinten összemérhessék tudásukat, illetve a döntőn találkozhassanak is egymással, tapasztalatokat cserélhessenek.
Az első 14 évben a döntő előtti fordulókat a megyék illetve a budapesti kerületek a helyileg kialakított hagyományoknak megfelelően szervezték meg. Csak a döntő lebonyolítása volt a Fizikai Társulat, azaz az Általános Iskolai Oktatási Szakcsoport feladata.
A 2003/2004-es tanévtől az Oktatási Minisztérium csak az általa kiírt pályázaton nyertes szervezeteket támogatta anyagilag. Ekkortól kezdődően vállalta magára az Általános Iskolai Szakcsoport a verseny I. és II. fordulójának a megszervezését is.
Ennek feltétlenül előnye, hogy minden versenyző azonos feltételek teljesítése esetén juthat tovább a következő fordulóba, tehát a feladatokat legjobban megoldók mérhetik össze tudásukat mind a II., mind a III. fordulóban. A változás letagadhatatlan hátránya viszont az, hogy sem az I., sem a II. forduló nem tartalmazhat kísérleti feladatot, mivel sehogyan sem biztosítható, hogy minden helyszínen azonos feltételek mellett dolgozhassanak a diákok.
A szervezés nagyon komoly feladatot jelent a Szakcsoport, ill. a Társulat titkársága számára, mivel az idén is 382 iskola 1545 tanulójához kellett eljuttatni a szakcsoport vezetősége által felkért feladatkitűző bizottság (tagjai: Csákány Antalné, ny. főiskolai adjunktus, Pápai Gyuláné, ny. általános iskolai tanár és dr. Zátonyi Sándor, ny. OPI főigazgató helyettes) által összeállított feladatokat. A nevezéseket a Társulat titkársága gyűjtötte.
A versenyt ebben az évben sem lehetett volna megszervezni az iskolákban lelkesen dolgozó, nagy hivatástudattal rendelkező és elkötelezett fizikatanárok, az intézmények érdekeit jól látó és képviselő, a tehetséges tanulók fejlődését szem előtt tartó igazgatók, a még működő szaktanácsadók, illetve Pedagógiai Szolgáltató Központok közreműködése nélkül.
A tavalyi évi verseny döntőjét csak a szponzorok anyagi támogatásával tudtuk a korábbiakhoz hasonlóan úgy megszervezni, hogy a döntőbe jutott versenyzőknek ne kelljen fizetni se a szállásukért, se az étkezésükért. A 2005/2006-os tanévben már 1000 Ft nevezési díjat kellett kérnünk a tanulóktól. Feltehetően ez is hozzájárult a versenybe nevezők számának némi csökkenéséhez.
A verseny I. fordulóját tömegversenynek terveztük. Vagyis azt szerettük volna elérni, hogy minél több gyerek érjen el sikereket a versenydolgozat megírásakor, és kapjon kedvet a fizikával való elmélyültebb foglalkozáshoz. Ezért az I. forduló feladatai nem voltak sokkal nehezebbek, mint egy átlagos iskolai dolgozat feladatai. A feladatok és megoldásuk megtalálhatók a Szakcsoport különböző honlapjainak az Öveges versenyről szóló linkjén is (www.elft.hu), www.fizika.hu (a Mozaik Kiadó honlapja), www.tar.hu/fiztan (ifj. Zátonyi Sándor által kezelt honlap), www.kfki.hu/education/verseny/oveges honlap (Janóczki József kezeli).
Az I. fordulóban – a versenykiírásnak megfelelően – számításos és teszt jellegű feladatokat kellett megoldani a versenyzőknek. A dolgozatokat az iskolákban javították ki a tanárok, a feladatkitűzők által összeállított javítási útmutató alapján. Az I. fordulóban induló gyerekek 38 %-a, azaz 601 tanuló dolgozott 70 %-nál eredményesebben, ők juthattak a II. fordulóba.
A II. forduló feladatait és azok javítókulcsát Csákány Antalné, Kövesdi Katalin (SzTE JGYTF), Fülöp Viktorné (Mosonszentmiklós) és Jeszenszky János (Budapest) állította össze.
A II. fordulóba jutó versenyzőket a megyei versenyfelelősök értesítették a II. forduló helyéről és idejéről. A versenyfelelősök által megbízott tanárok javították ki a dolgozatokat a szervezők által küldött javítókulcs felhasználásával. A legjobb 70 dolgozat készítője vehetett részt a verseny döntőjében.
A feladatsor a versenykiírásnak megfelelően két számításos feladatot és 8 teszt feladatot tartalmazott, továbbá 4 jelenség értelmezését kérte. A feladatsor és javítókulcsa szintén megtalálható a fent említett honlapokon.
Az immár háromfordulósra bővült országos verseny döntőjének feladatkitűző bizottságát dr. Vida József, az Egri Eszterházy Károly Főiskola Fizika Tanszékének főiskolai tanára vezette. A bizottság tagjai voltak még: Ábrám László (Budapest), Janóczki József (Debrecen), Pál Zoltán (Gödre) és Wöller László (Győr). A döntő zsűrijének elnöki tisztét Hadházy Tibor, a Nyíregyházi Bessenyei György Főiskola Fizika Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára, a versenybizottság titkári feladatait Ősz György az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportjának vezetőségi tagja látta el.
Az országos döntő a diákok számára ebben az évben is térítésmentes volt. Az Oktatási Minisztérium és a szponzorok anyagi támogatása, a szakcsoport vezetőségének széleskörű szervező munkája, a versenybizottság és a helyi közreműködő kollégák hathatós segítsége, mind hozzájárult a verseny sikeres, eredményes lebonyolításához.
Ezúton is köszönjük a támogatásokat és a segítők áldozatos munkáját!
Természetes, hogy a versenyt ebben az évben sem lehetett volna megszervezni az iskolákban lelkesen dolgozó, nagy hivatástudattal rendelkező és elkötelezett fizikatanárok, az intézmények érdekeit jól látó és képviselő, a tehetséges tanulók fejlődését szem előtt tartó igazgatók, a még működő szaktanácsadók, illetve Pedagógiai Szolgáltató Központok közreműködése nélkül. Nekik is köszönjük áldozatos munkájukat, a tehetséges tanulók versenyre való felkészítését, hiszen a ma még fizikából versenyző fiatalokból lesznek a jövő kutatói, fejlesztőmérnökei és felelős döntéseket hozó állampolgárai, akiknek józan, megfontolt gondolkodásán és tevékenységén múlik a nemzet jövője, gazdaságának fejlődése.
Életpályájukat lehet, hogy éppen a versenyekre való felkészülés során alakuló világszemléletük, szorgalmuk, sikerélményük és a beléjük táplált munkaszeretet, tudománytisztelet határozza meg.
A döntő krónikája
A verseny május 19-én ünnepélyes megnyitóval kezdődött Győrben, a Révai Gimnázium dísztermében. A díszelnökségben foglalt helyet prof. Németh Judit akadémikus az ELFT elnökségének tagja, a Fizikai Szemle főszerkesztője, Balogh József, Győr Megyei Jogú Város polgármestere, Turbók Arnold Bertalan Győr-Moson-Sopron Megyei Pedagógiai Intézet igazgatója, Csákány Antalné, az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportjának elnöke, Kiss Gyula, az ELFT Általános Iskolai Oktatási Szakcsoportjának titkára, dr. Hadházy Tibor, a Nyíregyházi Bessenyei György Főiskola Fizika Tanszékének tanszékvezető főiskolai tanára, a zsűri elnöke és dr. Vida József, az Egri Eszterházy Károly Főiskola Fizika Tanszékének főiskolai tanára, a feladatkitűző bizottság és a versenybizottság elnöke.

A megnyitó ünnepély programját Ősz György fizikatanár, a versenybizottság titkára vezette.
A díszelnökség bemutatása után Rónaszéki László tanár úrra, a verseny egyik alapítójára emlékeztünk, aki egy hónappal a verseny előtt, váratlanul meghalt. Élő kapocs volt Ő Öveges József és a mai versenyzők között, hiszen Ő még vizsgázott Öveges professzor úrnál.
Fülöp Viktorné, megyei szaktanácsadó, felolvasta dr. Göncz Árpádnénak, a verseny fővédnökének a diákokhoz intézett levelét.
Ezután Öveges József 1960-ban megjelent „Kísérletezzünk és gondolkozzunk” című könyvének előszavából olvasott fel részleteket Gács Zoltán, a Kazinczy Gimnázium 11. évfolyamos Kazinczy díjas tanulója.
Németh Judit és Csákány Antalné köszöntötte a versenyzőket, majd Balogh József megnyitotta a versenyt.

A megnyitó után városnézés következett. A versenyzők és kísérőik megnézték a Czuczor Gergely Bencés Gimnáziumban a Jedlik-kiállítást, és koszorút helyeztek el Jedlik Ányos szobránál, miközben meghallgatták a Győr-Szabadhegyi Közoktatási Központ tanulóinak rövid ismertetőjét Jedlik Ányos és Czuczor Gergely munkásságáról. Ezután megtekintették a Káptalan domb épületegyüttesét és a bazilikát.
A vacsorát követően Pető István dandártábornok, a kecskeméti Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis parancsnoka MIG-ek, GRIPEN-ek és a FIZIKA címmel izgalmas előadást tartott, majd az általa feltett kérdésekre jól válaszolókat, értékes ajándékcsomagokkal lepte meg, amelyeken repülőgépekről szóló könyvek, DVD-k, trikók, sapkák, stb voltak.


A hagyományokhoz híven az Öveges József Fizikaverseny országos döntőjére meghívást kaptak a határainkon kívüli országokban fizikát magyar nyelven tanuló diákok legjobbjai is. Meghívásunkra összesen 11 versenyző érkezett a határon túlról, Erdélyből 4 fő, a Felvidékről 3 fő, Kárpátaljáról 2 fő, és a Vajdaságból 2 fő, akiket fizika tanáraik kísértek el.
Másnap hat teszt feladattal („A”) kezdődött a verseny, majd két komolyabb, számításokat is igénylő („B”) feladat megoldásával folytatódott.
Amíg a versenyzők a kitűzött feladatok megoldásával foglalkoztak, addig Csákány Antalné és Juhász Nándor a felkészítő tanárokkal beszélgetett a verseny eddigi tapasztalatairól, szervezéséről és jövőjéről.
Ebéd után került sor a kísérleti („K”), a kísérletelemző („E”) és a fizikatörténeti („T”) feladat megoldásával.




A verseny befejeztével – a kötetlen programok alatt – a kifüggesztett posztereken mindenki tanulmányozhatta a feladatok helyes megoldását, majd a vacsorát követően a Révai Gimnázium dísztermében „Csodás fizikai kísérletek” címmel dr. Molnár Miklós, az SZTE docense tartott látványos és érdekes előadást. Sok olyan kísérletet mutatott be, amelyet a jelenlévő gyerekek közül még csak kevesen láttak addig. Növelte az élményt, hogy a videokamerával felvett, majd kivetített kísérleteket kellően nagy méretben, jól láthatta mindenki. Nagy siker, maradandó élmény volt tanárnak, diáknak egyaránt.




Közben a zsűri is befejezte munkáját, és az adatok folyamatos számítógépes feldolgozása révén hamarosan elkészült az eredménylista. Ezek után került feloldásra a titkosítás, névre szólóan elkészültek az oklevelek és a díjazottak jutalomcsomagjai.
Az ünnepélyes eredményhirdetésre május 21-én, vasárnap reggel, a városháza dísztermében került sor, amit Juhász Nándor fizikatanár vezetett.
A díszelnökségben foglalt helyet dr. Kovách Ádám, az ELFT főtitkára, Szabó Miklós Győr-Moson-Sopron Megye Közgyűlésének alelnöke, Csákány Antalné, a Szakcsoport elnöke, Németh Tibor a Kazinczy Ferenc Gimnázium igazgatója, dr. Hadházy Tibor és dr. Vida József. Vas Réka a Kazinczy Gimnázium 11. évfolyamos tanulója részleteket olvasott fel Kölcsey Parainéziséből.
Ezután dr. Kovách Ádám a fizikaversenyek szerepéről, fontosságáról beszélt. A versenyt dr. Hadházy Tibor értékelte, majd Csákány Antalné, dr. Vida József és dr. Hadházy Tibor átadták a díjakat, és az oktatási miniszter által aláírt oklevelet a díjazott versenyzőknek.
Díjak, jutalmak
Ebben az évben hetedik alkalommal talált gazdára az ELFT Általános Iskolai Szakcsoportja által erre a célra alapított Öveges József Érem, amelyet idén is a verseny első helyezettje, Fonyó Dávid (Keszthely) és felkészítő tanára, Vargáné Pompor Mária kapta. Az érmek ünnepélyes átadására Kaposvárott, a XXX. Általános Iskolai Fizikatanári Ankét és Eszközkiállítás megnyitóján kerül sor, melyre a győztes versenyző és tanára meghívást kapott.


A zsűri a legjobb 28 versenyzőt (70% feletti teljesítményért) díjazta. Minden díjazott versenyző Magyar Bálint oktatási miniszter által aláírt oklevelet kapott. A díjazott versenyzők és felkészítő tanáraik is könyvjutalomban részesültek.

Minden versenyző a PC World egy-egy számát lemezmelléklettel, az Élet és Tudomány, a Természet Világa korábbi számait, valamint várost és a megyét bemutató prospektusokat, méhecske kabalafigurát és egy golyós tollat kapott.
A díjazott versenyzők és felkészítő tanáraik az oklevelek mellett díjaik és helyezéseik arányában jelentős értékű ajándék könyvcsomagokat illetve az Élet és Tudomány, a PC World, vagy a KÖMAL folyóiratokra egész éves, - féléves, vagy negyedéves előfizetéseket kaptak a felajánló kiadók jóvoltából.

A XVI. Öveges József Fizikaverseny döntőjén különdíjakat az alábbi tanulók kaptak:
Győr-Moson-Sopron Megyei Közgyűlés különdíját kapta:
dr. Somogyi Sándor, Győr (Révai Miklós Gimnázium)
Győr-Moson-Sopron Megyei Pedagógiai Intézet különdíját kapta:
Mészáros András, Győr (Révai Miklós Gimnázium)
Győr Megyei Jogú Város különdíjait kapták:
Sipos Lehel, Sepsiszentgyörgy (Székely Mikó Líceum)
Gábor Lajos, Kaszony, Kaszonyi Középiskola
Barát Dániel, Zenta (Stevan Sremac Iskolaközpont-Emlékiskola)
Izsóf Máté, Lakszakállas ( Magyar Tan. Nyelvű Alapiskola)
Czuczor Gergely Bencés Gimnázium különdíját kapta:
Hunyady Márton, Pannonhalma
Krichó Dóra, Szombathely
Kazinczy Ferenc Gimnázium különdízát kapta:
Kiszely Ildikó, Debrecen (Fazekas Mihály Gimnázium)
Halászi Takarékszövetkezet különdíját kapta:
Nyiscsák András, Beregszászi Magyar Gimnázium
A szponzorok által felajánlott különdíjak átadása után Csákány Antalné megköszönte a versenyszervezők munkáját és a szponzorok segítségét, anyagi támogatását. A versenyt Szabó Miklós zárta.
Adatok a döntőről
A XVI. Öveges József Fizikaversenyen 66 hazai és 11 határon túlról érkezett diák vett részt. A verseny győztese a lehetséges 136 pontból 128-at szerzett, ami 94,1%-os teljesítménynek felel meg. Az utolsó helyezett pontszáma 18, teljesítménye 13,2%. A résztvevők közel 43%-a (33 fő) gimnáziumi osztályokban tanul. A díjazott 28 diákból 12 (43%) jár gimnáziumba, 16 fő (57%) pedig általános iskolás. A győztes is általános iskolában végezte tanulmányait. 3 első díjat (90% feletti teljesítményért), 7 második díjat (80% feletti teljesítményért) és 18 harmadik díjat (70% feletti teljesítményért) osztott ki a zsűri. A legjobb leányversenyző 17. helyezést ért el. A díjazottak között 9 budapesti, 2 szegedi és 2 határon túli (csallóközi) versenyző található.

A diagramon az elmúlt 16 év Öveges József Fizikaversenyeinek százalékos teljesítménye látható. Az eddigi 16 év megoldási átlaga: 63%. Az idei verseny eredménye 2%-kal jobb az eddigi versenyek átlagértékénél, de 4%-kal gyengébb, mint az előző évi. Természetesen ennek a nem túl jelentős ingadozásnak számtalan oka lehet. Függhet az adott évfolyam pillanatnyi felkészültségétől, mentális és pszichikai állapotától, a választott feladatok nehézségi fokától, a fizikaoktatásban folyó - nem kedvező - változásoktól, és még sok más tényezőtől.
Az Öveges József Fizikaverseny történetében először fordult elő, hogy egy iskolából ugyanannak a kollégának 5 tanítványa is az országos döntőbe jutott. Rajta kívül három kolléga 3-3, öt kolléga pedig 2 – 2 sikeresen felkészített tanítványával vett részt a versenyen. Ők az eredményes tehetséggondozó munkájukért külön is dicséretet érdemelnek.
Nevezetesen a következők:
- Dr. Nagy Anett (5 tanuló), Szeged, Radnóti Miklós Kísérleti Gimnázium
- Dr. Somogyi Sándor (3 tanuló), Győr, Révai Miklós Gimnázium,
- Horváth Gábor (3 tanuló), Bp., Fazekas Mihály Fővárosi Gyak. Gimnázium,
- Vargáné Pompor Mária (3 tanuló), Keszthely, Egry József Általános Iskola,
- Bodor Mária (2 tanuló), Sepsiszentgyörgy, Székely Mikó Liceum,
- Dr. Kövesdi István (2 tanuló), Bp., Babits Mihály Gimnázium,
- Erdősi Katalin (2 tanuló), Bp., Veres Péter Gimnázium,
- Kotormán Mihály (2 tanuló), Debrecen, DTE Kossuth Lajos Gyak. Ált. Isk.
Az elmúlt 16 év során az országos döntőbe a legtöbb tanulót küldő felkészítő tanárok:
NÉV |
TELEPÜLÉS |
EDDIGI VERSENYZŐINEK SZÁMA |
Nagy Teréz |
Nagymegyer (Szlovákia) |
15 |
Kotormán Mihály |
Debrecen |
13 |
Maráz Lászlóné |
Tata |
11 |
Sebestyén Zoltán |
Pécs |
11 |
Gyimesi Éva |
Szentendre |
11 |
Búcsú Ferenc |
Szeged |
9 |
Sikó Dezső |
Kecskemét |
8 |
Anka Attiláné |
Pécs |
7 |
Cselyuszka Antalné |
Székesfehérvár |
7 |
Horváth Ferenc |
Barcs |
7 |
Horváthné Fazekas Erika |
Szeged |
7 |
Sebestyén Antalné |
Szombathely |
7 |
A XVI. Öveges József Fizikaverseny döntőjének gördülékeny lebonyolítása az alábbi kollégák tevékeny közreműködése nélkül nem valósulhatott volna meg:
Csákány Antalné, a szakcsoport elnöke, dr. Vida József, a feladatkitűző és a versenybizottság elnöke, dr. Hadházy Tibor, a zsűri elnöke, Ősz György, a versenybizottság titkára, Wöller László, Janóczki József, Ábrám László, Pál Zoltán, a feladatkitűző bizottság tagjai, Nikházy Lászlóné, Slezsák Zsolt, Pápai Gyuláné, Kleizerné Kocsis Mária zsűritagok, Kiss Gyula, a verseny ellenőre, Nagy Zsigmondné, az ELFT ügyvezető titkára, Gesztesi Péter, Gesztesi Péterné informatikus, Antoni Istvánné, Czinke Sándor, Kukorelliné Szabó Mónika, Vidáné Papp Csilla, Horváthné Perger Zsuzsanna, Kósdi Jánosné és Várhegyi Lászlóné, felügyelőtanárok, Juhász Nándor, Wöller Lászlóné, Fülöp Viktorné, Poócza József és Sebestyén Zoltán, szervezőtanárok.
Juhász Nándor és Dr. Vida József
|