Tisztelt Intézményvezetők! Tisztelt Pedagógusok!
A Magyar Közlöny 177. számában jelent meg a 51/2012. (XII. 21.) EMMI rendelet a kerettantervek kiadásának és jóváhagyásának rendjéről. A jogszabály 1-7. melléklete tartalmazza az elfogadott kerettanterveket, amelyek alapján az általános és középiskoláknak felül kell vizsgálniuk helyi tantervüket. A kerettantervek az OFI honlapjáról szerkeszthető formátumban is letölthetőek.
Tekintettel arra, hogy a korábbi munkaváltozatok közül több tantárgy esetében jelentősebb változások történtek, így a kiadóknak is felül kell vizsgálni a korábbi munkaváltozatok alapján elkészített ajánlásaikat.
bővebben...
A Mozaik Kiadó tankönyvszerzői és szerkesztői folyamatosan dolgoznak a végleges kerettantervek alapján készült ajánlások elkészítésén, ezeket az elkészülést követően közzétesszük, a listát folyamatosan frissítjük. A dokumentumok elnevezéseiben mindig megjelöljük a közzététel dátumát, így nyomon követhetőek lesznek az esetleges változások.
A jelenlegi központi kerettantervek a korábbi OM kerettantervektől eltérően két évfolyamra határozzák meg a tananyagot és a követelményeket. Így a legfontosabb feladatnak azt tartottuk, hogy az ajánlásunkban javaslatot tegyünk a tananyagok évfolyamonkénti bontására és az egyes tematikai egységekhez tartozó órakeret meghatározására. Természetesen úgy állapítottuk meg a felosztást, ahogyan az majd a Mozaik Kiadó új kerettantervhez készülő tankönyveiben is megjelenik.
Az egyes évfolyamok tantárgyainál alapvetően a központi kerettantervekben előírt óraszámokban gondolkodtunk. Ahol a korábbi iskolai gyakorlatból adódóan szükségesnek tartottuk, ott készítünk eltérő óraszámú változatot is, ezt a magasabb óraszámot az iskolák saját döntésük alapján a szabad órakeretből tudják biztosítani.
Bízunk benne, hogy az intézmények a helyi tantervük készítésekor eredményesen tudják majd használni a Mozaik Kiadó kerettantervi ajánlásait.
Szeged, 2013. január 4.
A kerettantervi ajánlásainkban törekedtünk arra, hogy lehetőleg minél jobban megőrizzük a központi kerettantervekben leírtakat, hogy bármilyen későbbi központi változtatás esetén könnyebben aktualizálható legyen az iskola helyi tanterve is. Ugyanezt a célt szolgálja az is, hogy a központi kerettantervektől eltérő kiegészítéseinket színekkel és utalásokkal jelöltük meg.